Owulacja to proces, który trwa 24 godziny, co można sprawdzić różnymi metodami. Najczęściej wykorzystuje się testy owulacyjne lub monitoring cyklu. Do często wykorzystywanych sposobów należą też pomiary temperatury oraz obserwacja śluzu. Mimo że owulacja trwa krótko, to dni płodne u kobiet są dłuższe. Wystarczy sprawdzić, kiedy jest najlepszy moment na odbycie zbliżenia, by przyśpieszyć zajście w ciążę.
Pary, które nie mogą spłodzić dziecka, powinny sprawdzić, kiedy kobieta ma dni płodne. Wyznaczenie momentu w cyklu, w którym wypada owulacja, jest bardzo pomocne. Warto też wiedzieć, że dni płodnych w całym cyklu jest jedynie 3-4, owulacja zaś trwa nie dłużej niż 24 godziny. Obliczanie kiedy wypadają dni płodne, pomaga w spłodzeniu dziecka, nie sprawdzi się jednak, jako metoda antykoncepcji.
Kiedy wypadają dni płodne?
Prawidłowy cykl u kobiety powinien trwać od 21 do 35 dni. Owulacja zazwyczaj przypada na 14 dni przed rozpoczęciem kolejnego cyklu, czyli pierwszym dniem miesiączki. Kiedy kobieta miesiączkuje regularnie, to wyznaczenie dni płodnych nie powinno stanowić żadnej trudności. U pań, których cykle są różnej długości, mogą pojawić się problemy z wyznaczeniem zarówno owulacji, jak i dni płodnych.
Jak określić moment owulacji przy nieregularnych cyklach?
W momencie, gdy nieregularne, różniące się długością cykle sprawiają nam problemy przy wyznaczaniu momentu owulacji, w grę mogą wejść testy owulacyjne. Są one zbliżone budową do testów ciążowych, a do ich wykonania również potrzebna jest próbka moczu. Do wyznaczenia owulacji można udać się również do gabinetu ginekologicznego, gdzie przeprowadzony zostanie monitoring cyklu. Kilkukrotne badanie USG pozwala przewidzieć, kiedy pęcherzyk Graffa pęknie, uwalniając komórkę jajową. Badania tego typu rzadko jednak są refundowane, przeprowadzić je trzeba na własną rękę.
Obserwowanie własnego organizmu
Obserwowanie własnego ciała również jest bardzo skuteczne, jeśli chodzi o wyznaczanie momentu owulacji. W tym etapie cyklu pojawia się wzrost temperatury, co jest dużą wskazówką. Pomiaru temperatury dokonuje się w pochwie. Regularne mierzenie temperatury umożliwia wyznaczenie dni płodnych. Zmiana konsystencji śluzu również jest znaczącym sygnałem. Przezroczysty i rozciągliwy śluz daje wskazówkę, że zbliża się owulacja.
Dodatkowymi objawami, które mogą świadczyć o owulacji, są bolesne i obrzmiałe piersi, senność, rozdrażnienie, bóle zlokalizowane w dole brzucha. To wszystko zazwyczaj świadczy o zbliżającym się jajeczkowaniu. Obserwowanie swojego ciała pozwoli na łatwe wyznaczenie momentu owulacji.
Dni płodne a ciąża
Plemniki w przyjaznym środowisku mogą żyć nawet 5 dni. Do zapłodnienia dojść może nawet po dwóch dniach od owulacji. Do zapłodnienia może więc dojść nawet po zakończeniu dni płodnych. Według założeń największe szanse na poczęcie są 2 dni przed owulacją oraz 2 dni po jej zakończeniu, więc warto wtedy regularnie współżyć.